Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Et | Giriş YapRSS Feed

Becayiş Nedemek

| Genel | 07 Kasım 2013

Becayiş nedir?

Becayiş, tanım olarak karşılıklı olarak yer değiştirmektir. Becayişin tanımı, 657 sayılı Kanunun 73’üncü maddesinde yapılmıştır.

Becayiş : “Aynı kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır.”

Bu tanıma göre;

  1. Becayiş aynı kurum personeli arasında yapılır. Yani Sağlık Personeli ile Maliye Bakanlığı personeli karşılıklı olarak yer değiştiremez. Sadece Sağlık Bakanlığının örneğin Van ile Erzurum illerinde çalışan personeli karşılıklı olarak yer değiştirebilir.
  2. Becayişte, sınıf ve ünvan aynı olmalıdır. Örneğin Bilgisayar mühendisleri kendi aralarında, hemşireler kendi aralarında becayiş yapabilirler.
  3. Becayiş’in atamaya yetkili amirce uygun bulunması gerekmektedir. Örneğin Mersin ile Adana arasında becayiş yapacak Sağlık Bakanlığı personelinin bir dilekçe ile bölge, il veya ilçe müdürlükleri aracılığı ile Bakanlığa başvurması ve Bakanlığın da bunu uygun görmesi gerekmektedir.

Becayişin dönemi var mıdır?

657 sayılı Kanunda becayiş için bir dönem öngörülmemiştir. Ancak Sağlık Bakanlığında çalışan sözleşmeli sağlık personelinin mevzuat gereğince sözleşmelerinin bitimine bir ay kala başvuruda bulunması gerekmektedir. Yine öğretmenlerin eğitim ve öğretimin bütünlüğü çerçevesinde ara tatil veya okul bitiminde başvurmaları daha uygun olacaktır.

Becayişin kabul edilmeme ihtimali var mıdır?

657 sayılı Kanun, her ne kadar becayiş için atamaya yetkili amirin onayını zorunlu görmüşse de, onay verilmemesi için hiçbir sebep bulunmamaktadır. İdarenin yaptığı ve yapacağı tüm işlemlerin kamu yarına uygun olması gerekmektedir. Becayişte kamu yararı açısından, olumsuz cevap verilmesini gerektirecek hiçbir neden bulunmamaktadır.

Becayiş ve zorunlu hizmet ilişkisi

Öğretmenler ve sağlık personeli zorunlu hizmete tabidir. Bu nedenle zorunlu hizmet gören personelin becayiş isteyeceği ilinde zorunlu hizmet bölgesi kapsamında olması gerekmektedir.

657 sayılı kanunun becayişle ilgili maddesi

“Karşılıklı Olarak Yer Değiştirme: Madde 73- (Değişik: 31.7.1970- 1327/32 md.; 30.5.1974-KHK 12/1 md.; aynen kabul: 15.5.1975- 1897/1 md.) Aynı Kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır.”

Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği

(Bu Yönetmelik; atamaları merkezden yapılan sağlık hizmetleri sınıfına dahil personeli ve bunların ilk defa atanmaları ile nakillerinde esas alınacak kuralları kapsar. Tıpta Uzmanlık mevzuatına göre eğitim hastanelerinde görev yapan klinik şefi, klinik şef yardımcısı, başasistan ve asistanlar bu Yönetmelik hükümlerine tabi değildir. Ancak, yukarıda belirtilen unvanlarda görev yapanlar, bu niteliklerinin sona ermesi halinde bu Yönetmelik hükümlerine göre atanırlar.)

“Madde 29 — (Değişik: 14.9.2004 tarihli Resmi Gazete) Bakanlık kadrolarına ilk defa sınav sonunda veya Yönetmelikteki düzenlemelere göre kur’a ile aynı unvan ve branşta kadrolara atanan personel, sınav ve kur’a sonuçlarının ilanından itibaren 5 gün içinde Bakanlığa şahsen veya il müdürlükleri vasıtası ile müracaatları halinde karşılıklı olarak yer değiştirebilirler.

Aynı hizmet bölgesi illerde aynı unvan ve branşta görev yapan personel, il müdürlükleri vasıtası ile müracaatları ve Bakanlığın uygun görmesi halinde karşılıklı olarak yer değiştirebilirler.”

Sözleşmeli Sağlık Personeli İçin Becayişle İlgili Madde

Sözleşmeli Sağlık Personeli Atama ve Nakil Yönetmeliği

“Atamalara İlişkin Usul ve Esaslar
Madde 8 — Atamalara ilişkin usul ve esaslar aşağıda belirtilmiştir.

  1. Sözleşmeli personel pozisyonları arasında kura veya sınavla yapılacak nakillerde, nakledilecek sözleşmeli personelin istihdam edildiği hizmet biriminde en az 1 yıl çalışmış olması şarttır.
  2. Sözleşmeli personelin, aynı unvanda istihdam edilmek kaydıyla, üstleri vasıtasıyla sözleşmenin bitimine bir ay kala ilgili İl Sınav ve Kura Komisyonlarına karşılıklı yer değiştirme talebinde bulunması halinde görev yerleri, talepleri doğrultusunda değiştirilir. Bu şekilde yapılacak bir yer değiştirmede, sözleşmeli personelin, istihdam edildiği hizmet biriminde en az 1 yıl çalışmış olması şartı aranmaz. Ancak, sözleşme yapıldıktan sonraki karşılıklı yer değiştirmeler yeni sözleşme döneminin başlangıcında uygulanır. Ayrıca, görev yerleri kura ile belirlenen personelden, kura sonuçlarının ilanından itibaren bir hafta içinde Merkez Sınav ve Kura Komisyonuna birlikte başvurarak yer değiştirme talebinde bulunanların yerleri, talepleri doğrultusunda değiştirilir.

    

1080 toplam görüntüleme, 0 bugün

  

Sponsor Linkler

  • Devlet memuru (Becayiş) Eskişehir-Merkez Tepebaşı İlçesi

    tarafından on 19 Şubat 2013 - 0 Yorumlar

    Devlet Memur Becayiş Targel personeli veteriner hekimiyim. Sakarya,Kocaeli,Düzce,Kütahya,Balıkesir,Bilecik,Bursa,İstanbul merkez ve ilçelerinde çalışan arkadaşl...

  • trabzon 112

    tarafından on 24 Mart 2013 - 0 Yorumlar

    trabzon kkm de calısmaktayım 3. bolge ıllere becays arıyorum tıbbi sekreter becayis, tıbbi teknelok becayiş

  • Devlet memuru (Becayiş) kırıkkale

    tarafından on 23 Şubat 2013 - 0 Yorumlar

    Devlet Memur Becayiş kırıkkale işkurda imd olarak çalışmaktayım ankara ile becayiş yapmak istiyorum.saygılar becayiş ilan sitesi , saglik bakanligi MEB universi...

  • çanakkale

    tarafından on 26 Şubat 2013 - 0 Yorumlar

    TARGEL Lİ(KAYSERİ,develi,yahyalı,yeşilhisar ve ANTALYA ilçeleri) tarım bakanlığı becayiş, tarım becayiş, il tarım müdürlüğüne becayiş, ilçe tarım müdürlüğüne be...

  • ığdır

    tarafından on 17 Şubat 2011 - 0 Yorumlar

    ığdır adsm de 4B li çalışmaktayım ankaraya becayiş istiyorum,şartları karşılıklı görüşebiliriz. hekim becayiş, doktor becayiş, uzman becayiş, uzman doktor becay...

Facebook Friends